|     ANA SAYFA    |     HABERLER    |     İLANLAR    |     FİRMA LİSTESİ    |     BAĞLANTILAR    |     İLETİŞİM    |    
  
     
 
   
 Ağaç Doğrama Atölyeleri (3)
 Akaryakıt İstasyonları (2)
 Alçı Dekorasyon & Boya (2)
 Alüminyum Doğrama Sist. (2)
 Ayakkabıcılar (1)
 Balık ve Av Malzemeleri (2)
 Bankalar (7)
 Beyaz Eşya Mağazaları (0)
 Beyaz Eşya Servisleri (4)
 Bilgisayar Satış, Servis ve Montaj (4)
 Çiçekçiler ve Peyzaj (2)
 Demir Doğrama ve Ferforje (3)
 Dersaneler (0)
 Diş Hekimleri (0)
 Eczaneler (6)
 Eğlence Yerleri & Cafeler (6)
 Elektrik Tesisatı ve Mlz. Satışı (5)
 Elektronikçiler (4)
 Film & Müzik Marketler (0)
 Fotografçı ve Kameracılar (6)
 Gözlükçüler & Optikçiler (2)
 Güneş Enerji Sistemleri (3)
 Güvenlik Sistemleri (1)
 Halı & Kilim İmalat ve Satışı (1)
 Hırdavat, Nalburiye ve Camcılar (7)
 İletişim & Telekom Bayileri (6)
 İnşaat ve İnşaat Malzemeleri (3)
 Kargo & Taşımacılık (0)
 Kasap ve Şarküteri (1)
 Kırtasiye & Kitapçılar (4)
 Konfeksiyon ve Butikler (5)
 Kooperatif ve Dernekler (3)
 Kozmetik ve Parfümeri (1)
 Kuaförler (Bay & Bayan) (3)
 Kuyumcular & Gümüşçüler (1)
 Market ve Manavlar (8)
 Matbaa, Reklam ve Tabelacılar (4)
 Mermer & Granitçiler (2)
 Mimar ve Mühendisler (7)
 Mobilya İmalat & Dekorasyon (10)
 Mobilya Mağazaları (3)
 Motorsiklet ve Bisikletçiler (0)
 Nakliyat ve Hafriyat (0)
 Odun ve Kömürcüler (1)
 Okullar (21)
 Organizasyon (3)
 Otel & Pansiyonlar (3)
 Oto Boya & Kaporta (0)
 Oto Galeri & Emlakçılar (5)
 Oto Tamir & Bakım (1)
 Oto Yedek Parça (1)
 Otobüs İşletmeleri (0)
 P.V.C. Doğrama Sistemleri (7)
 Pastane ve Tatlıcılar (0)
 Resmi Kurumlar (14)
 Restaurant ve Lokantalar (4)
 Saatçiler (1)
 Saç Olukçular ve Sobacılar (3)
 Sağlık Kuruluşları (1)
 Sıhhi Tesisat ve Mlz. Satışı (1)
 Sigorta ve Trafik Takipçiler (6)
 Siyasi Partiler (0)
 Spor Salonları ve Halı Sahalar (2)
 Süt ve Süt Ürünleri (0)
 Tekstil Atölyeleri (0)
 Terzi & Kuru Temizlemeciler (2)
 Un Fabrikaları ve Un Satışı (0)
 Unlu Mamül ve Ekmek Fırınları (2)
 Veteriner Hekimler (1)
 Yem, Gübre, Zirai İlaç (2)
 Zirai Alet Yapım ve Satışı (1)
 Züccaciye ve Hediyelik Eşya (2)
 Kategori Sayısı : 72
 Kayıtlı Firma Sayısı : 205
   
     
 
   
 
  

Gölhisar İlçemizden    Odeon :

   Tiyatronun 100 m kadar solunda yer alan odeon yarım daire şeklinde inşa edilmiştir. Kibyra’nın günümüze ulaşmış en sağlam ve görkemli yapısıdır. 1989 yılında yapılan kurtarma kazısında sıralarının bir kısmı açığa çıkarılmıştır. Alt ve üst caveadan oluşan sıraları 3 merdiven ayırmaktadır. Ön duvarında, iki yanında dikdörtgen kapılar olan beş adet kemerli kapı (girişler) vardır. Bu kemerli girişler doğrudan doğruya orkestraya açılmaktadır. Odeonun sağında ve solunda parados girişleri vardır, sahneye açılan bu girişlerden ayrılan birer dehliz L çizerek cavea altından diazomaya ulaşmaktadır. Sol parados ve oturma sıraları tahrip olmasına rağmen sağ parados orijinalliğini korumaktadır. Böylece 50 m kadar uzunluğu olan cephe duvarından toplam 7 giriş odeonun dışarı ile bağlantısını sağlamaktadır. 1,25 m kalınlıkta ve harçsız örülmüş bu duvarın iki yanında 2,5 m.lik çıkıntılar vardır.Arkeolog Selçuk Başer’in yaptığı 1988-89 yılları arasındaki kurtarma kazıları sonucunda caveanın iki bölümlü olduğu tespit edilmiştir. Üst caveada 17 oturma sırası bulunmaktadır, alt caveada ise 14 adeti tespit edilmiş olmakla birlikte yine 17 oturma sırası bulunduğu tahmin edilmektedir. Odeon hakkında en önemli bulgu üstünün kiremit çatı ile örtülü olduğunun kesinlikle anlaşılmış olmasıdır. Yine Selçuk Başer’e göre: “Her 0.5 m’ye bir kişi oturur varsayımıyla yapılan plan ölçümleri sonucunda, odeonun 4000 kişilik olduğu ortaya çıkmaktadır. Bu, odeonlar için oldukça büyük ve ihtişamlı bir rakamdır. Ancak, Kibyra’nın da o ölçüde büyük bir şehir ve Tetrapolisin başkenti olduğu unutulmamalıdır.” Odeonun önden görünüşü ve yaslandığı etekten Gölhisar manzaralı görünüşü muhteşemdir ve iyi fotoğraf vermektedir. Sagalassos’taki odeonun genel görünüşü ve 2000 kişilik kapasitesi göz önüne alınırsa Kibyra odeonunun Burdur’daki antik kentler içindeki en iyi korunmuş ve caveası en geniş odeon olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

   Mezarlar:

   Kentin kuzeydoğusundaki tepenin Orman Fidanlığı’na bakan eteklerinde bulunan mezarlardan birincisi yaklaşık 15 m uzunluğunda bir dehliz halindedir. Karşılıklı olarak 8, birde koridorun sonunda olmak üzere 9 nişi vardır. Selçuk Başer’in yürüttüğü kazılar sonucunda burada 300 sağlam kandil, 25 civarında etütlük nitelikli kandil, bir kandil kalıbı ve bir pişmiş toprak kap bulundu. Ele geçen gümüş sikkeler ise, İmparator III. Gordianus (MS. 238-244), İmparator Philippus (MS. 244-249 ) ve İmparator Volisianus (MS. 253)’a ait sikkelerdi. Ayrıca insan iskeletleri ve keramik lahit de bulunmuştur. İkinci mezar ise yaklaşık 20 m uzunluktadır. Burada bulunan kandillerden iki mezarın çağdaş olduğu (MS. 2. yy sonlarında yapıldığı) tespit edilmiştir. Bu mezarda sağlı sollu 12 ve bir de karşıda olmak üzere koridora açılan niş bulunur.

   Gölhisar Araştırmaları

   Kibyra’da ilk araştırmalar 19. yy’da başlamıştır. Spratt ve Forbes’in kente geldikleri bilinmektedir. Petersen ve Luschan tiyatronun diazomasındaki yazıtlarla ilgilenmişlerdir. Lui Robert, gladyatör kabartmalarını incelemiş ve yayınlamıştır. George E.Bean,”Notes and İncriptions from the Cibyratis and Cabalitis 1956”, De Bernardi Ferrero “Teatri classici in Asia Minore, 1. Cibyra, Selge, Hieropolis Roma 1966”, C.Naour,”İnscriptions et reliefs de Kibyratis et de Cabalide 1976”, W. Weiser “Ein Faund kaiserlicher Aes-Münzen aus Kibyra in Phrygien 1984”, R.A.Carsley “A leading family of Cibyra and some Asiarchs of the first century 1988” gibi çalışmalar yanında Selçuk Başer’in 1967 yılında yaptığı araştırma “Kibyra’nın Toprak Üstü Kalıntıları” başlığı adı altında lisans tezi olarak İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Klasik Arkeoloji Kürsüsü’ne sunulmuştur. Yetmişli yıllarda Prof. Dr. Ümit Serdaroğlu tarafından yapılan yüzey araştırmaları ise hâlâ yayınlanabilmiş değildir. 1987-1989 yılları arasında Selçuk Başer başkanlığında Burdur Müzesi ekiplerince M.S. 2 yy sonu 3 yy başlarına ait mezarlarda kurtarma kazıları yapmıştır. 1989 yılında kurtarma kazısı odeonda sürdürülmüştür. Thomas Corsten 1995 yılında yaptığı araştırmalar sonucu yüz civarında yazıta rastlamış, bu yazıtların yetmiş kadarının hiç yayınlanmadığını tespit etmiştir. Yayınlanmayan yetmiş kadar kitabe yayınlandığında Kibyra ile ilgili bilgilerimiz üçe dörde katlanabilecektir. George E.Bean’nın agora girişindeki yazıttan yaptığı tercümeden kentte dericiler derneği olduğu ve o sırada Küçük Asia Eyaleti’nin Tiberius tarafından yönetildiği anlaşılmaktadır. 19. Yüzyılda Kibyra’ya gelen Petersen ve Luschan’ın tiyatronun diazomasında yaptığı incelemelerden Kibyra’daki beş kabilenin Philağros ve Marsyas kardeşleri onurlandırdıklarını öğreniyoruz. Sadece iki yazıtın bize sunduğu bilgiler gözönüne alınacak olursa Kibyra yazıtlarının önemi kolayca anlaşılabilir. Corsten araştırmalarını günümüzde de sürdürmektedir.

   19. yy ortalarından itibaren seyyahlar Boubon’u ziyaret etmeğe başlamışlar, yazıtları yayınlamışlardır. C.P. Jones. Some new inscription from Boubon, A.P. Kozloff, Bubon. Areassesment of the provenance ve N. Milner, An inscription from adlı çalışmalarında Boubon yazıtlarından ve bronz heykellerden bahsetmişlerdir. Jale İnan’ın çalışmaları; Der Bronzetorso im Burdur-Museum aus Bubon und der Bronzekopf im J. Paul Getty Museum, Der Bronzetorso im Typ des Diskophoros von Polyklet im Burdur Museum, Neve Forschungen zum Sebasteion von Boubon und seinen statuen ve Boubon Sebasteionu vr Heykelleri Üzerine Son Araştırmalar,sebasteion binasındaki heykellerin Boubon kökenli olduğunu kanıtlaması açısından önemlidir. 1993 yılında yapılan Boubon Kurtarma Kazısı sonuçları Burdur Müzesi Müdürü H.Ali Ekinci tarafından Müze Kurtarma seminerinde sunulmuştur.

   Tahkimat :

   Paleastra binasının hemen batısında iki kemerli bir yapıdır.

   Köprü: Stadionun batısında yer alan kemerli yapının 30 m kadar batısında bulunan köprü iki podyum üzerine oturtulmuş yarım daire şeklinde, yaklaşık 3 m genişliğinde bir tonozdan oluşur. İki yamaç arasında bağlantıyı sağlayan köprünün işlevi hakkında bir şey söylemek mümkün değildir. Stadionun bulunduğu yamacın karşısındaki yamaçta bir kalıntının olmaması köprünün hangi amaçla yapıldığı sorusunu gündeme getirmektedir. Köprünün özel bir işlevi yoksa geçmişte mevcut olan ama günümüze ulaşmayan yapılara (?) bağlantıyı sağlamış olabilir.

   Aşağı Agora:

   Doğu-Batı yönünde yaklaşık 125 m, kuzey-güney yönünde 55 m boyutlarında olan aşağı agora tamamen toprak altındadır. Yapılacak sistemli kazılar sonucu yapı kalıntılarının ne olduğu anlaşılabilecektır.

   Yukarı Agora:

   Dikdörtgene yakın bir görüntü veren yukarı agora yaklaşık 125x185 m boyutlarındadır. Aşağı agora ile arasında bazen 3 bazen de 4 m’ye ulaşan düzey farkı vardır. Girişinde –halen yerinde bulunan- “anı sütununda” George Bean tarafından bulunan yazıtta “Parlak Kibyra şehrinin senatosu ve halkın kararına göre muhteşem dericiler derneği. Asia eyaletini idare eden Tiberius Klavdus Pelemus’u tescil etmiştir.” şeklinde ifadeler yer alır. Yaklaşık 50 m kadar devam eden, agora girişinin sağındaki duvarlar oldukça sağlam olarak günümüze kadar ulaşmıştır. Çömlekçi fırınları, şehir kalıntıları, gymnasion ve hamam, agora çevresindeki yapılardır.

   Çeşme :

   Yukarı agoranın ortalarında yer alan çeşme dikkatli bir gözle bakıldığında fark edilebilir. Yapılacak bir kurtarma kazısı ile mevcut kısımları açığa çıkarılabilir.


3. Sayfa - 5. Sayfa


  
   
 

     
 
   
   
     
 

   
 
  
 K. Adı :
 Şifre :
 Üye Olmak İstiyorum
 Şifremi Unuttum
  
   
 

   
 
  
 Tarihi Bilgileri
 Coğrafi Bilgileri
 Nüfus Bilgileri
 Ekonomik ve Sosyal Durumu
 Eğitim ve Kültürel Durumu
 Yaylaları ve Gölleri
 Kibyra Antik Kenti
 Halk Ozanları
 Atasözü ve Deyimleri
 Yöresel Yemekleri
 Kasaba, Köy ve Mahalleleri
 Seçim Sonuçları
 Komşu İl ve İlçeleri
 Otobüs Saatleri
 Uzaydan Görünüşü
 Hava Durumu
 Telefon Rehberi
 Gölhisarlı Siteler
  
   
 

   
 
  
 Firma Ekle
 İlan Ekle
 Haberler
 İlanlar
 Reklam Seçenekleri
 Ziyaretçi Defteri
 Bağlantılar
 Lüzumlu Telefonlar
 Kullanım Sözleşmesi
 İletişim
  
   
    
 
  
Bilgilere Ulaşılamadı23.06.2018
  
   
 

   
 
   Golrehber.com bir GençPC Bilgisayar Sistemleri projesidir. - 12455   
   
 
UYARI !!! Sitede yer alan bağlantılardan, bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden yada bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı GençPC Bilgisayar Sistemleri sorumlu tutulamaz.

Sitemizde yer alan resim, metin ve her türlü bilginin izinsiz olarak kullanılması veya kopyalanması yasaktır. Kaynağı veya yazarı belirtilen haber ve yazılardan GençPC Bilgisayar sorumlu tutulamaz.


www.golrehber.com 2005-2018 - Gölhisar'ın Dünyaya Açılan Penceresi - GençPC Bilgisayar - Gölhisar/Burdur - (M.Türker)
sirketler