|     ANA SAYFA    |     HABERLER    |     İLANLAR    |     FİRMA LİSTESİ    |     BAĞLANTILAR    |     İLETİŞİM    |    
  
     
 
   
 Ağaç Doğrama Atölyeleri (3)
 Akaryakıt İstasyonları (2)
 Alçı Dekorasyon & Boya (2)
 Alüminyum Doğrama Sist. (2)
 Ayakkabıcılar (1)
 Balık ve Av Malzemeleri (2)
 Bankalar (7)
 Beyaz Eşya Mağazaları (0)
 Beyaz Eşya Servisleri (4)
 Bilgisayar Satış, Servis ve Montaj (4)
 Çiçekçiler ve Peyzaj (2)
 Demir Doğrama ve Ferforje (3)
 Dersaneler (0)
 Diş Hekimleri (0)
 Eczaneler (6)
 Eğlence Yerleri & Cafeler (6)
 Elektrik Tesisatı ve Mlz. Satışı (5)
 Elektronikçiler (4)
 Film & Müzik Marketler (0)
 Fotografçı ve Kameracılar (6)
 Gözlükçüler & Optikçiler (2)
 Güneş Enerji Sistemleri (3)
 Güvenlik Sistemleri (1)
 Halı & Kilim İmalat ve Satışı (1)
 Hırdavat, Nalburiye ve Camcılar (7)
 İletişim & Telekom Bayileri (6)
 İnşaat ve İnşaat Malzemeleri (3)
 Kargo & Taşımacılık (0)
 Kasap ve Şarküteri (1)
 Kırtasiye & Kitapçılar (4)
 Konfeksiyon ve Butikler (5)
 Kooperatif ve Dernekler (3)
 Kozmetik ve Parfümeri (1)
 Kuaförler (Bay & Bayan) (3)
 Kuyumcular & Gümüşçüler (1)
 Market ve Manavlar (8)
 Matbaa, Reklam ve Tabelacılar (4)
 Mermer & Granitçiler (2)
 Mimar ve Mühendisler (7)
 Mobilya İmalat & Dekorasyon (10)
 Mobilya Mağazaları (3)
 Motorsiklet ve Bisikletçiler (0)
 Nakliyat ve Hafriyat (0)
 Odun ve Kömürcüler (1)
 Okullar (21)
 Organizasyon (3)
 Otel & Pansiyonlar (3)
 Oto Boya & Kaporta (0)
 Oto Galeri & Emlakçılar (5)
 Oto Tamir & Bakım (1)
 Oto Yedek Parça (1)
 Otobüs İşletmeleri (0)
 P.V.C. Doğrama Sistemleri (7)
 Pastane ve Tatlıcılar (0)
 Resmi Kurumlar (14)
 Restaurant ve Lokantalar (4)
 Saatçiler (1)
 Saç Olukçular ve Sobacılar (3)
 Sağlık Kuruluşları (1)
 Sıhhi Tesisat ve Mlz. Satışı (1)
 Sigorta ve Trafik Takipçiler (6)
 Siyasi Partiler (0)
 Spor Salonları ve Halı Sahalar (2)
 Süt ve Süt Ürünleri (0)
 Tekstil Atölyeleri (0)
 Terzi & Kuru Temizlemeciler (2)
 Un Fabrikaları ve Un Satışı (0)
 Unlu Mamül ve Ekmek Fırınları (2)
 Veteriner Hekimler (1)
 Yem, Gübre, Zirai İlaç (2)
 Zirai Alet Yapım ve Satışı (1)
 Züccaciye ve Hediyelik Eşya (2)
 Kategori Sayısı : 72
 Kayıtlı Firma Sayısı : 205
   
     
 
   
 
  

Gölhisar İlçemizden    Gladyatör Nekrapolü:

   Stadionun 10 m kadar doğusunda anıtsal bir mezarında bulunduğu nekropolün, gladyatörlere ait olduğu sanılmaktadır. Nekropolün stadiona yakın olması onları anma veya yapılan etkinliklere uzak kalmamaları amacını taşıyor olabilir. Anıtsal mezar bir tirana veya atlete ait olabilir, kazanılan bir savaş anısına da dikilmiş olabilir. Bu nekrapolde çok sayıda lahit vardır. Burada bulunan gladyatör kabartmalarının bir örneği Gölhisar Adliye Binası bahçesinde görülebilir.

   Stadion:

   Stadionun girişinde Burdur Müzesi Müdürlüğü tarafından konulan bir levha bulunur.Türkiye’deki antik kentlerde 32 civarında korunmayı başarmış olan stadionlardan biri olan Kibyra Stadionu, Burdur’un antik kentleri içinde en iyi korunmuş ve en uzun olanıdır. Yaklaşık 210 m olan Kibyra Stadionu’nun -levhaya göre- sağ bölümü çalılarla kaplı olmasına rağmen sağlamdır, bu bölümde yirmi sıra vardır, sol bölüm ise depremler sonucu yıkılmıştır, bazen 8 bazen de 9 sıra izlenebilmektedir. Kibyra mimarisindeki simetri olasılığı stadion için düşünülecek olursa batıda ve doğuda 20 sıra olduğu varsayımıyla stadionun kapasitesinin 16.800 kişilik, batıda 20 sıra, doğuda 8 veya 9 sıra olduğu varsayımıyla stadionun kapasitesinin 10.080 kişilik veya 10.290 kişilik olduğu söylenebilir. Stadionun güney kısmında dört merdiven göze çarpar, ortadaki merdivenlerin arasında dışa doğru genişleyen, yaklaşık 14 m uzunluğunda bir giriş tonozu vardır. Konumu oldukça iyi olan stadionun kuzeyindeki girişinde beş gözlü ve kemerli zafer takı biçiminde bir anıtsal kapısı olduğu bilinmektedir.

   Kibyra Stadionunda, 1998 yılı ağustos ayında, geleneksel hale getirilmesi düşünülen Kibyra Şenliklerinin birincisi yapıldı. Konser için stadionun tonozlu kısmı ve zemini çalılıklardan temizlenerek, stabilize yol asfaltlandı. Kibyra’nın tanıtımı ve restorasyon çalışmaları için katkı sağlamayı amaçlayan bu konserin diğer anlamı da yüzyıllar sonra stadionda bir etkinliğin gerçekleştirilmiş olmasıydı.

   Paleastra :

   Stadionun 10 m kadar batısındadır. Beden eğitimi yapılan yer olarak tanımlanan paleastra kalıntılarının büyük bir bölümü toprak altındadır.

   Tahkimat :

   Paleastra binasının hemen batısında iki kemerli bir yapıdır.

   Köprü: Stadionun batısında yer alan kemerli yapının 30 m kadar batısında bulunan köprü iki podyum üzerine oturtulmuş yarım daire şeklinde, yaklaşık 3 m genişliğinde bir tonozdan oluşur. İki yamaç arasında bağlantıyı sağlayan köprünün işlevi hakkında bir şey söylemek mümkün değildir. Stadionun bulunduğu yamacın karşısındaki yamaçta bir kalıntının olmaması köprünün hangi amaçla yapıldığı sorusunu gündeme getirmektedir. Köprünün özel bir işlevi yoksa geçmişte mevcut olan ama günümüze ulaşmayan yapılara (?) bağlantıyı sağlamış olabilir.

   Aşağı Agora:

   Doğu-Batı yönünde yaklaşık 125 m, kuzey-güney yönünde 55 m boyutlarında olan aşağı agora tamamen toprak altındadır. Yapılacak sistemli kazılar sonucu yapı kalıntılarının ne olduğu anlaşılabilecektır.

   Yukarı Agora:

   Dikdörtgene yakın bir görüntü veren yukarı agora yaklaşık 125x185 m boyutlarındadır. Aşağı agora ile arasında bazen 3 bazen de 4 m’ye ulaşan düzey farkı vardır. Girişinde –halen yerinde bulunan- “anı sütununda” George Bean tarafından bulunan yazıtta “Parlak Kibyra şehrinin senatosu ve halkın kararına göre muhteşem dericiler derneği. Asia eyaletini idare eden Tiberius Klavdus Pelemus’u tescil etmiştir.” şeklinde ifadeler yer alır. Yaklaşık 50 m kadar devam eden, agora girişinin sağındaki duvarlar oldukça sağlam olarak günümüze kadar ulaşmıştır. Çömlekçi fırınları, şehir kalıntıları, gymnasion ve hamam, agora çevresindeki yapılardır.

   Çeşme :

   Yukarı agoranın ortalarında yer alan çeşme dikkatli bir gözle bakıldığında fark edilebilir. Yapılacak bir kurtarma kazısı ile mevcut kısımları açığa çıkarılabilir.

   Tiyatro :

   Burdur antik kentleri içinde caveası en geniş olan tiyatro, üç kademeli ve 20.000 kişiliktir. Alt caveada 19 oturma sırası izlenebilmektedir, orkestranın temizlenmesi halinde sahneye ait birçok mimari öğe yanında oturma sıralarının net sayısına ulaşılabilecektir. Bu kısımda 4 merdiven vardır. Orta cavea 12 oturma sırası ve 9 merdivenden oluşur.

   Üst cavea 11 oturma sırasından oluşur, fakat alt ve orta cavealar gibi tiyatronun tümünü sarmaz. Alt cavea ile orta caveayı 3 m genişliğinde bir diazoma ayırır. Sağlam olan sol paradosun çıkış tonozu buraya açılmaktadır. Sağ parados ise tahrip olmuştur. Tiyatroya girişler parodoslar yardımıyla sağlanmakta, dağılım ise alt cavea ile orta cavea arasındaki diazoma yoluyla gerçekleşmekteydi. Üst diazomaya da büyük bir olasılıkla orta caveadaki merdivenlerle ulaşılıyordu. r. Tiyatronun genel görünümü - diazoma ve caveaları yer yer tahrip olmasına rağmen- çoğunlukla korunmuş bir izlenim bırakır. Sol anelemna oldukça sağlam olarak günümüze ulaşmıştır.

   Su Kemeri :

   Kentin kuzeydoğusuna kadar devam eden su kemeri Orman İçi Dinlenme yeri olan Böğrüdelik’ten başlar. Kemer, eğimli bir yüzeyde yer aldığından su basınçlı olarak bir erkek bir dişi taşlar yardımıyla şehre gelir ve aniden daralarak kiremit borularla şehre dağılır. Su kemerindeki taşlar iyi korunmuşlardır, yeni açılan ve kurtarma kazıları yapılan mezarları geçtikten sonra sağ taraftaki düzlükte izlenebilmektedirler.

   Ev Kalıntıları :

   Ev kalıntılarının bulunduğu yer Kibyra’nın en yüksek noktasıdır. Bir tapınağında olduğu bu tepede kalıntılar tahrip olmuş durumdadırlar.


2. Sayfa - 4. Sayfa


  
   
 

     
 
   
   
     
 

   
 
  
 K. Adı :
 Şifre :
 Üye Olmak İstiyorum
 Şifremi Unuttum
  
   
 

   
 
  
 Tarihi Bilgileri
 Coğrafi Bilgileri
 Nüfus Bilgileri
 Ekonomik ve Sosyal Durumu
 Eğitim ve Kültürel Durumu
 Yaylaları ve Gölleri
 Kibyra Antik Kenti
 Halk Ozanları
 Atasözü ve Deyimleri
 Yöresel Yemekleri
 Kasaba, Köy ve Mahalleleri
 Seçim Sonuçları
 Komşu İl ve İlçeleri
 Otobüs Saatleri
 Uzaydan Görünüşü
 Hava Durumu
 Telefon Rehberi
 Gölhisarlı Siteler
  
   
 

   
 
  
 Firma Ekle
 İlan Ekle
 Haberler
 İlanlar
 Reklam Seçenekleri
 Ziyaretçi Defteri
 Bağlantılar
 Lüzumlu Telefonlar
 Kullanım Sözleşmesi
 İletişim
  
   
    
 
  
Bilgilere Ulaşılamadı23.06.2018
  
   
 

   
 
   Golrehber.com bir GençPC Bilgisayar Sistemleri projesidir. - 12533   
   
 
UYARI !!! Sitede yer alan bağlantılardan, bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden yada bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı GençPC Bilgisayar Sistemleri sorumlu tutulamaz.

Sitemizde yer alan resim, metin ve her türlü bilginin izinsiz olarak kullanılması veya kopyalanması yasaktır. Kaynağı veya yazarı belirtilen haber ve yazılardan GençPC Bilgisayar sorumlu tutulamaz.


www.golrehber.com 2005-2018 - Gölhisar'ın Dünyaya Açılan Penceresi - GençPC Bilgisayar - Gölhisar/Burdur - (M.Türker)
sirketler