|     ANA SAYFA    |     HABERLER    |     İLANLAR    |     FİRMA LİSTESİ    |     BAĞLANTILAR    |     İLETİŞİM    |    
  
     
 
   
 Ağaç Doğrama Atölyeleri (3)
 Akaryakıt İstasyonları (2)
 Alçı Dekorasyon & Boya (2)
 Alüminyum Doğrama Sist. (2)
 Ayakkabıcılar (1)
 Balık ve Av Malzemeleri (2)
 Bankalar (7)
 Beyaz Eşya Mağazaları (0)
 Beyaz Eşya Servisleri (4)
 Bilgisayar Satış, Servis ve Montaj (4)
 Çiçekçiler ve Peyzaj (2)
 Demir Doğrama ve Ferforje (3)
 Dersaneler (0)
 Diş Hekimleri (0)
 Eczaneler (6)
 Eğlence Yerleri & Cafeler (6)
 Elektrik Tesisatı ve Mlz. Satışı (5)
 Elektronikçiler (4)
 Film & Müzik Marketler (0)
 Fotografçı ve Kameracılar (6)
 Gözlükçüler & Optikçiler (2)
 Güneş Enerji Sistemleri (3)
 Güvenlik Sistemleri (1)
 Halı & Kilim İmalat ve Satışı (1)
 Hırdavat, Nalburiye ve Camcılar (7)
 İletişim & Telekom Bayileri (6)
 İnşaat ve İnşaat Malzemeleri (3)
 Kargo & Taşımacılık (0)
 Kasap ve Şarküteri (1)
 Kırtasiye & Kitapçılar (4)
 Konfeksiyon ve Butikler (5)
 Kooperatif ve Dernekler (3)
 Kozmetik ve Parfümeri (1)
 Kuaförler (Bay & Bayan) (3)
 Kuyumcular & Gümüşçüler (1)
 Market ve Manavlar (8)
 Matbaa, Reklam ve Tabelacılar (4)
 Mermer & Granitçiler (2)
 Mimar ve Mühendisler (7)
 Mobilya İmalat & Dekorasyon (10)
 Mobilya Mağazaları (3)
 Motorsiklet ve Bisikletçiler (0)
 Nakliyat ve Hafriyat (0)
 Odun ve Kömürcüler (1)
 Okullar (21)
 Organizasyon (3)
 Otel & Pansiyonlar (3)
 Oto Boya & Kaporta (0)
 Oto Galeri & Emlakçılar (5)
 Oto Tamir & Bakım (1)
 Oto Yedek Parça (1)
 Otobüs İşletmeleri (0)
 P.V.C. Doğrama Sistemleri (7)
 Pastane ve Tatlıcılar (0)
 Resmi Kurumlar (14)
 Restaurant ve Lokantalar (4)
 Saatçiler (1)
 Saç Olukçular ve Sobacılar (3)
 Sağlık Kuruluşları (1)
 Sıhhi Tesisat ve Mlz. Satışı (1)
 Sigorta ve Trafik Takipçiler (6)
 Siyasi Partiler (0)
 Spor Salonları ve Halı Sahalar (2)
 Süt ve Süt Ürünleri (0)
 Tekstil Atölyeleri (0)
 Terzi & Kuru Temizlemeciler (2)
 Un Fabrikaları ve Un Satışı (0)
 Unlu Mamül ve Ekmek Fırınları (2)
 Veteriner Hekimler (1)
 Yem, Gübre, Zirai İlaç (2)
 Zirai Alet Yapım ve Satışı (1)
 Züccaciye ve Hediyelik Eşya (2)
 Kategori Sayısı : 72
 Kayıtlı Firma Sayısı : 205
   
     
 
   
 
  

Gölhisar İlçemizden    Kibyra, Burdur ili Gölhisar ilçesinin Horzum Mahallesi kuzeyindeki yamaçlar üzerinde yer alan dar, düz alanda; arazinin yapısına uygun bir yerleşim şekliyle kurulmuş antik şehirdir. Şehrin bulunduğu çevre antik coğrafyada Kabalya veya Kabalis Bölgesi olarak adlandırılmıştır. Bu nedenle kültür karakteri olarak bu dört antik bölge kültürlerinin ortak izlerini taşımaktadır.

   Kibyra’nın Milyas Bölgesi’nden gelen Pisidyalı kolonistlerce M.Ö 3. yüzyılda kurulduğu tahmin edilmektedir. Milyas Burdur’un Bucak ilçesinin Kocaaliler yöresinin antik adıdır. Efsaneye göre Kibyras tarafından kurulan şehir, Romalıların ilk defa Anadolu’ya geldiklerinde Tiran Moagetes tarafından idare ediliyordu. II. Eumenes’in saltanat sürdüğü MÖ 197-159 yıllarında Bergama Krallığı’na bağlı olan Kibyra, Bergama Krallığı’nın sona ermesinden sonra Tetrapolis’i oluşturur. Kibyra; Bubon (İbecik-Dikmen Tepesi), Balburo (Karaçulfa Köyü), Oinoanda (İncealiler Köyü)’dan oluşan Tetrapolis’in başkentidir.

   M.Ö 82 yılında Murena tarafından bağımsızlığına son verilen Kibyra Roma’ya tabi olmuştur. Büyük bir zelzeleye de sahne olan şehrin Roma Dönemi tarihi hakkında fazla bilgimiz yoktur. Ancak, odeon, tiyatro, stadyon, hamam, aşağı ve yukarı agora, mezar yapıları, bazilika köprü gibi bugünkü kalıntıları oluşturan yapılar Roma Dönemi yapılarıdır. Bugün toprak üstünde görülebilen en eski yapı Helenistik Devre ait tahkimatla ilgili olup yukarı agoranın güneyinde bulunmaktadır. Mevcut kalıntılardan edinilen bilgiye göre Kibyra’nın Geç Roma ve Bizans döneminde iskan görüldüğü anlaşılmaktadır. Fakat şehir en parlak dönemini M.S. II yüzyılda yaşamıştır. Bizans Çağında yerleşimin daha çok aşağıya düzlüğe doğru kaydığı tahmin edilmektedir.

   Helenistik Kibyra sikkelerinde horgüçlü boğa, kartal, miğferli baş ve süvari figürleri görülmektedir. Miğferli başın Athena veya Ares olduğu konusunda bir birlik yoktur. Süvari figürünün ise şehrin kurucusu Kibyras olduğu ifade edilmektedir. Bölgede çok yaygın bir Dioskur kültürünün varlığınıda biliyoruz.

   Kibyra’da demirciliğin , at yetiştiriciliğinin çok ileri bir düzeyde olduğu bilinmektedir. Kibyra atları antik dünyada çok meşhurdu. Arazisinin doğal yapısında demir cevheri bulunmaktadır. Kibyra’nın demircilikte de çok ileri olduğu bilinmektedir. Ayrıca aşağı agoranın derici esnafı tarafından yaptırıldığı, dericiler çarşısı olarak kullanıldığı aşağı agoranın girişindeki mermer yazıttan anlaşılmaktadır. Dericiliğe bağlı olarak Kibyra ekonomisinde hayvancılığın da önemli bir yer tuttuğu anlaşılmaktadır. Geniş bereketli Gölhisar Ovası bugünde olduğu gibi Kibiyra ekonomisinde tarımın önemli bir yeri olduğuna işaret etmektedir. Kibyra ticari ve politik başarısını ise bölgeler arasında köprü görevi yapan konumundan almıştır.

   Cibyrada akropoldaki resmi yapılardan zamanımıza kadar gelebilenlerden en önemlilerini sırası ile Stadion , Tiyatro,Odeon,Aşağı veYukarı agora yapılarıdır.

   Stadion Yapısı:

   Kentin bu günkü yolu üzerinde hemen soldadır. Halkın sportif faaliyetlerine hizmet ediyordu. Planı U şeklinde ebadı 20*60 m. Açık dar cephede zafer takı şeklinde anıtsal beş gözlü girişi vardır. Batısı yamaç olan yapının üç tarafı basamak şeklinde oturma kademeleriyle çevrilidir. Mimarı özellilleri yönünden M.S.I ve II.y.y.’a tarihlenir.

   Tiyatro Yapısı:

   Kentin batısında yamaça dayalıdır. Halk tiyatro oyunları nı burada seyrediyordu. Kavea (oturma sıraları) sı meyilli arazi olan yamaca oturtulmuş olup iki kısımlıdır. Yedi-sekiz bin seyirci alabilecek kapasitededir. Tiyatroya iki giriş vardır. Sahne binası yıkılmış olmasına rağmen planı açıkça anlaşılmakta ve Termesus tipindedir. Sahne binasında beş kapı vardır. M.S.I.yy’a tarihlenebilir.

   Odeon Yapısı:

   Kentin batısında tiyatronun güneyindedir. İçinde konserler verilebilen bir yapıdır. Kesme taş bloklardan bir yamaca yarım daire planlı olarak yapılmıştır. Kaveası iki kısımlıdır. Oturma sıraları basamaklar halindedir. Sahne yapısından beş kapıyla orketraya geçilir. Paradoslardan Kaveaya karşılıklı iki galeri açılmaktadır. M.S.I.-II y.y. a tarihlenebilir.

   Agora Yapısı:

   Akropolün tam ortasında yer alır. Aşağı ve yukarı agora olmak üzere iki agora vardır. Agora halkın alışveriş yaptığı Pazar yeri olarak kullanılan meydandır. Bu meydanlarda önemli olaylar ve konular toplu halde bulunan halka duyurulurdu. Yolun kuzeyinde yer alan yukarı agoranın çevresi kesme blok taşlardan yapılmış bir duvarla çevrilidir. Esas girişi güneydedir. Kuzeyinde bir sarnıç vardır. Aşağı agoranın güneyi,kuzey,batı kısmında girişleri vardır. Kuzeyinde dükkan sıralarına ait temeller mevcuttur. Kuzeyde girişinin önünde derici esnafı tarafından diktirilen yazıtlı bir taş blok vardır. Roma devrine tarihlenir.

   Su Yolu Yapısı:

   Kentin su ihtiyacını kentin kuzeyinde Böğrüdelik mevkiinde antik su kaynağından temin ediliyordu. Bu suyun kente getirilmesi ni sağlayan dörtgen taş bloklarından yapılmış taş oluklar halde mevcuttur . Bu gün dahi Horzum mahallesinin su ihtiyacı bu antik kaynaktan temin ediliyor.

   Akropolde nekropol ( mezarlık ) sahasıda vardır. Nekropol sahasında toprak üstünde taş lahit mezarlar ve toprak altında konglemera tabakayla açılmış mezarlar vardır. Bunun dışında anıtsal bir mezar yapısıda vardır.


2. Sayfa


  
   
 

     
 
   
   
     
 

   
 
  
 K. Adı :
 Şifre :
 Üye Olmak İstiyorum
 Şifremi Unuttum
  
   
 

   
 
  
 Tarihi Bilgileri
 Coğrafi Bilgileri
 Nüfus Bilgileri
 Ekonomik ve Sosyal Durumu
 Eğitim ve Kültürel Durumu
 Yaylaları ve Gölleri
 Kibyra Antik Kenti
 Halk Ozanları
 Atasözü ve Deyimleri
 Yöresel Yemekleri
 Kasaba, Köy ve Mahalleleri
 Seçim Sonuçları
 Komşu İl ve İlçeleri
 Otobüs Saatleri
 Uzaydan Görünüşü
 Hava Durumu
 Telefon Rehberi
 Gölhisarlı Siteler
  
   
 

   
 
  
 Firma Ekle
 İlan Ekle
 Haberler
 İlanlar
 Reklam Seçenekleri
 Ziyaretçi Defteri
 Bağlantılar
 Lüzumlu Telefonlar
 Kullanım Sözleşmesi
 İletişim
  
   
    
 
  
Bilgilere Ulaşılamadı20.06.2018
  
   
 

   
 
   Golrehber.com bir GençPC Bilgisayar Sistemleri projesidir. - 10170   
   
 
UYARI !!! Sitede yer alan bağlantılardan, bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden yada bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı GençPC Bilgisayar Sistemleri sorumlu tutulamaz.

Sitemizde yer alan resim, metin ve her türlü bilginin izinsiz olarak kullanılması veya kopyalanması yasaktır. Kaynağı veya yazarı belirtilen haber ve yazılardan GençPC Bilgisayar sorumlu tutulamaz.


www.golrehber.com 2005-2018 - Gölhisar'ın Dünyaya Açılan Penceresi - GençPC Bilgisayar - Gölhisar/Burdur - (M.Türker)
sirketler